Scenariusz zajęć
Dodane przez Beata dnia Maj 05 2007 16:50:11
Scenariusz zajęć
"KRAKÓW TO MOJE MIASTO"

Rozszerzona zawartość Nowości
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH PROWADZONY
W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH


„Kraków to moje miasto”

Cele ogólne:
- rozpoznawanie elementów stroju krakowskiego i nazywanie ich,
- poznanie zabaw ludowych charakterystycznych dla naszego regionu,
- dobieranie akcesoriów związanych z naszym miastem,
- konstruowanie przestrzennych form z kolorowej bibuły (kwiaty),
- nabywanie umiejętności wypowiadania własnych myśli w sytuacjach problemowych,
- rozwiązywanie prostych zagadek,
- cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej podczas rozmów z całą grupą.

Środki dydaktyczne: kukły, elementy stroju krakowianki i krakowiaka, napisy do globalnego czytania, płyta z nagranym hejnałem z Wieży Mariackiej, ukryty obrazek – Wawel, puzzle „Krakowskie budowle”, opowiadanie „Smutny król”, skakanki, konie na patyku, karty pracy „Dorysuj koronę”, obrazki „Krakowskie targi”, podpisy do krakowskich budowli, bibuła, nożyczki, klej, patyczki, ordery.

Przebieg:
1. „Iskierka” - zabawa integracyjna.
2. „Ubieramy parę krakowską” – dzieci i rodzice podzieleni na dwie grupy, I grupa ubiera krakowiaka, II grupa ubiera krakowiankę, trzeba spośród wielu części garderoby wybrać te, które należą do stroju i ubrać w nie kukłę, po ubraniu kukły dopasowujemy napisy do części stroju (wianek, czapka, spódnica, spodnie, serdak, buty, koszula, sukmana, itp.)
3. „Co to za melodia?” – zagadka słuchowa, dzieci słuchają nagranego hejnału z Wieży Mariackiej, rozpoznają go i krótko opowiedzą legendę z nim związaną.
4. „Krakowskie budowle” – układanie puzzli, dzieci odszukają swoją wizytówkę, ułożą przypięty do niej obrazek oraz dopasują do niego podpis ( Barbakan, Wawel, Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Sukiennice).
5. „Wawel”- odkrywanka obrazkowa, rozmowa: co to za budowla, gdzie ona się znajduje, kto tam mieszkał?
6. Wybór spośród rodziców króla.
7. „Smutny król” słuchanie opowiadania: W pewnym królestwie żył sobie król, który nigdy się nie uśmiechał. W pałacu królewskim ściany były szare i puste, a wokół panowała cisza i ciemność. Król smucił się bardzo, że jest tak smutno i nudno. Wielu śmiałków przybywało do pałacu, ale nikomu nie udało się rozweselić króla.
7. „Rozweselanie króla”- robienie min lub śmiesznych ruchów przez dzieci,- zorganizowanie turnieju rycerzy: przeciąganie liny, jazda na koniu, rzuty do celu,- inne propozycje dzieci, jeżeli król jest dalej smutny.
8. „Dorysuj koronę” – łączenie kropek wg kolejności ( cyfry 1-10).
9. „Krakowskie targi” – wybór spośród wielu obrazków, tych które są związane z Krakowem – wianki, gołębie, precle, szopka krakowska, Dzwon Zygmunta, dorożka, itp. i przypięcie ich pod napisem KRAKÓW.
10.”Krakowskie zabawy ludowe – Osa, Pan Sit, Duc, Jawor” – zaproszenie do zabawy rodziców, podział na 4 grupy, losowanie zabawy.
11. „Krakowskie kwiaciarki”- wykonanie przez dzieci i ich rodziców kwiatów z bibuły, ozdobienie nimi Kącika krakowskiego.
12. Wręczenie wszystkim uczestnikom zajęć Orderu krakowiaka lub krakowianki.

Opracowały i prowadziły:
Elżbieta Biela Ewa Gorczyca